Schoolgirl Style | Borders | Foundations and Frames for the Classroom
Borders tie-the-knot for all classroom decor, bringing everything together in the most perfect way! Mix 'n match our beautiful foundations and frames to create a swoon-worthy look and feel!
If you need some help picking out the perfect border combination, take a peek at our step-by-step approach on the banner below!
Need some pointers on layering those beautiful borders? Chad gives all the tips and tricks in the video below!
Schoolgirl Style has a large selection of borders for you to choose from! From solids to stripes and textures to a beautiful array of rainbows and neutral colors, we truly have something for every teacher and every grade level. We are so excited for you to browse our selection of borders!
Here are our top TEN ways to use borders in your classroom!
1. Ok, ok. The most obvious use is to adorn your bulletin boards with borders and more borders! My favorite is the triple border combo. The possibilites are endless!
2. The second use is one of my favorites. Use Mavalus Tape to affix to the side of your teacher desk for an instant face lift!
3. You can place borders on the bottom of a home made curtain! I simply wrap seamless paper around a curtain rod, and then staple border to the bottom of it!
4. I like to use borders around soup cans to create DIY pencil or marker holders for the students. You can get as creative as you want!
5. Another way I like to use borders that ties into the DIY pencil holders is to take it one step further by wrapping kleenex boxes and/or cleaning products!
6. Tape borders to your window sills for an added bit of warmth to your room. My favorite border to use for this is the this wood grain border, or this more natural wood version.
7. Another amazing use is taking the same wood grain border that I mentioned above, and cover a countertop with it. I would advise against the sink area! But any other counter tops are fair game. The magic of Mavalus Tape and this border can hide any counter top color that doesn't vibe in your room.
8. After decorating your room, do you always have scrap pieces of border left? If you leave these scrap pieces by your library, your sweet kids can use them as bookmarks!
9. Yet another use for borders is to frame inspirational posters around your classroom to always keep the students inspired!
10. TEN!!! I love to use Mavalus tape and line the back of bookshelves with borders to make it POP!
We also offer UPRINT borders!
- Regular Price
- $ 7.99
- Sale Price
- $ 7.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 7.99
- Sale Price
- $ 7.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 7.99
- Sale Price
- $ 7.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 7.99
- Sale Price
- $ 7.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 7.99
- Sale Price
- $ 7.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 6.99
- Sale Price
- $ 6.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 6.99
- Sale Price
- $ 6.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 6.99
- Sale Price
- $ 6.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 6.99
- Sale Price
- $ 6.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 4.99
- Sale Price
- $ 4.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 4.99
- Sale Price
- $ 4.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 4.99
- Sale Price
- $ 4.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 6.99
- Sale Price
- $ 6.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 6.99
- Sale Price
- $ 6.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 6.99
- Sale Price
- $ 6.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 5.99
- Sale Price
- $ 5.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 4.99
- Sale Price
- $ 4.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 4.99
- Sale Price
- $ 4.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per